unutulma

Unutulma Hakkı Nedir?

Unutulma hakkı, bireyin internet ortamı üzerinde geçmişte paylaşmış olduğu ve hukuka uygun bir şekilde de yayılmış olan doğru bilgilerinin internet ortamından kaldırılmasını talep etmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu hakkın temel noktası, bireyin kendisi hakkındaki doğru bilgiler ve bu bilgilerin artık kişi üzerinde kamuoyu nezdinde zararlar doğuracak olmasıdır. 

Unutulma Hakkı Herkesin Hakkıdır.

Türk hukukunda unutulma hakkı Yargıtay ve AYM’nin kararlarında yer almıştır. Kararlarda hukuki dayanak olarak, Anayasa’nın 17. ve 20. Maddesi ile özel hayatın gizliliğini ihlal, güncellik kıstasına dayanılarak günümüzde artık “gerçeklik ve doğruluk” vasfının önemini yitirmiş olması sebebiyle bilgilerin unutulma hakkı kapsamında değerlendirilip; uzun yıllar sonrasında yeniden kullanılmaması gerektiğini göstermiştir. 
unutulma-hakki-hukuku
unutulma-hakki

Unutulma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Unutulma hakkı konusunda googleyandex gibi arama motorlarından, sosyal medya siteleri facebooktwitterinstagram’a değin çeşitli platformalardaki izlerin silinmesi mümkündür. Genellikle bu izlerin silinmesinde başvuru mercii ilk etapta ilgili platformların Türkiye temsilcilikleridir. Hukuksal gerekçelerle, internetin sadece yerelde ulaşılabilen bir kapalı ağ olmadığı, globalde tüm insanların erişim sağlayabildiği ve geçmişte kalan genellikle olumsuz izlerin kişilerin itibari değerlerini sarstığı belirtilmeli, sürecin takibi için uzman hukuk danışmanından yardım alınmalıdır. 

İtibarınızı Korumaya Bugün Başlayın!
İsim Soyad / Unvan
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon numarası
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Talebiniz
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
[wpforms id=”2752″ title=”false” description=”false”]

Unutulma Hakkı Hakkında İçeriklerimiz

İçerik Kaldırma & Sildirme

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

itibarhukuku.com

itibarhukuku.com, içerik kaldırma, haber kaldırma, görsel kaldırma, video kaldırma, şikayet kaldırma, kişisel veri ihlalleriyle mücadele, internet üzerinden işlenen hakaret, tehdit, dolandırıcılık, şantaj, müstehcenlik gibi suçlarla mücadele, marka hakkı ihlalleri, telif hakkı ihlalleri ve sahte & taklit ürünlerle mücadele hizmetlerini alanında uzman hukuk ve teknik ekibiyle online itibar yönetimi hizmeti veren Türkiye’nin önde gelen platformlarından biridir.

Yorumlar