telif-hakkı-ihlalleriyle-mucadele

Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) ile telif hakları korunmaya alınmıştır; ayrıca insani bir hak olması sebebiyle İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Madde 27 ile de korunmaktadır.

 

İnternet ortamı ve sosyal medyadaki gelişme ile birlikte Fikri Mülkiyet kapsamında telif hakkının önemi artmıştır. Yukarıda söz ettiğim üzere fikir ve sanat eserleri bakımından özellikle internet ortamında ihlal söz konusu olduğunda telif hakkı dolayısıyla şikayete bağlı olarak “Uyar-Kaldır Sistemi” uygulanmaktadır.

 

Eser sahibinin şikayeti ile içerik sağlayan medyanın uyarılması ve devamında medyanın içeriği kaldırması anlamına gelen bu uygulama FSEK Madde 4 ile düzenlenmekle birlikte; internet ortamının ve sosyal medya kullanımının artması ile içeriklere ulaşımın kolaylaşması sebebiyle eser sahibinin izni olmadan başka bir kişinin eseri kopyalarak çoğaltması olarak ifade edilen hak ihlalinin önemli derecede önüne geçmiştir.  

Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele

Günümüzde görsellerin, ara yüzlerin, eserlerin, web tasarımlarının, videoların, dizilerin, şarkıların, bestelerin, güftelerin izinsiz bir şekilde paylaşılması nedeniyle telif hakkı ihlalleri son derece artmıştır. Bu süreçlerle hukuki mücadele etkili sonuçlar vermektedir.Telif hakkının ihlal sayısının fazlalığı sebebiyle Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun oluşturulmasına gerek duyulmuştur. Ortaya çıkış tarihinden itibaren eser, bu kanun ile korunur. Eser ve fikir hırsızlığı  bir diğer deyişle intihal, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen yönetmeliklerle düzenlenmekle birlikte telif hakkını önlemek için kayıt tescillendirme veya bandrol sistemi kullanılmaktadır. Eser sahibinin haklarını korumak ve eserin o kişiye ait olduğunu kanıtlamak için eser oluştuğu andan itibaren sistemde tescillenir. Gerektiği noktada sertifikalandırma sistemi de bir koruma yöntemidir. Koruma süresi eser sahibi yaşadığı sürece devam eder; ölümünden sonra da 70 yıl boyunca devam eder.  

Eser ve eser sahibi ile eser üzerindeki haklardan herhangi birinin sahibi veya eserin kullanımına ilişkin süreler ve şartlar ile ilgili olarak eser nüshaları üzerinde bulunan veya eserin topluma sunulması sırasında görülen bilgiler ve bu bilgileri temsil eden sayılar veya kodlar yetkisiz olarak ortadan kaldırılamaz ve değiştirilemez. Bilgileri ve bilgileri temsil eden sayıları ve kodları yetkisiz olarak değiştirilen veya ortadan kaldırılan eserlerin asılları veya kopyaları dağıtılamaz, dağıtılmak üzere ithal edilemez, yayınlanamaz veya topluma iletilemez. 

Marka Hakkı İhlalleri ve Taklit Ürünlerle Mücadele

İnternet ortamının marka ihlallerine ve ürün ihlallerine son derece elverişli olduğu bilinen bir gerçektir bu kapsamda replika ürünlerin veya hizmetlerin önüne geçilmesi için hukuki danışmanlık önem arz etmektedir.

Sınai mülkiyet kanununa göre tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin, tescil kapsamına giren mal veya hizmetlerde kullanılması, karıştırılma ihtimali bulunan herhangi bir işaretin kullanılması. markanın itibarından haksız bir yarar elde edecek veya itibarına zarar verecek veya ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikteki herhangi bir işaretin haklı bir sebep olmaksızın kullanılması, ticari anlamda kullanılması,  markayı veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin kullanılması, tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak, dağıtmak, başka bir şekilde ticaret alanına çıkarmak, ithal işlemine tabi tutmak, ihraç etmek, ticari amaçla elde bulundurmak veya bu ürüne dair sözleşme yapmak için öneride bulunmak, marka sahibi tarafından lisans yoluyla verilmiş hakları izinsiz genişletmek veya bu hakları üçüncü kişilere devretmek halleri marka hakkına tecavüz oluşturmaktadır. 

telif-hakki

Özellikle bu ihlallere karşı hukuki yollara başvurmanın yanı sıra internet ortamındaki hukuki ihlallerin ortadan kaldırılması için bu alanda uzmanlaşmış avukatlarla çalışılmasında yarar vardır. Çünkü satılan her taklit ürün veya hizmet tescilli marka sahibini hem maddi anlamda zarara uğratacak hem de aynı kalitede olmayan ürünler nedeniyle itibarını sarsacaktır. Bu kapsamda hukuki yollara başvurmak önemlidir.

İtibarınızı Korumaya Bugün Başlayın!
İsim Soyad / Unvan
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon numarası
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Talebiniz
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
[wpforms id=”2752″ title=”false” description=”false”]

Telif Hakkı ve Marka İhlalleri Hakkında İçeriklerimiz

İçerik Kaldırma & Sildirme

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

itibarhukuku.com

itibarhukuku.com, içerik kaldırma, haber kaldırma, görsel kaldırma, video kaldırma, şikayet kaldırma, kişisel veri ihlalleriyle mücadele, internet üzerinden işlenen hakaret, tehdit, dolandırıcılık, şantaj, müstehcenlik gibi suçlarla mücadele, marka hakkı ihlalleri, telif hakkı ihlalleri ve sahte & taklit ürünlerle mücadele hizmetlerini alanında uzman hukuk ve teknik ekibiyle online itibar yönetimi hizmeti veren Türkiye’nin önde gelen platformlarından biridir.

Yorumlar