haber-kaldirtma
itibarhukuku.com photo
itibarhukuku.com
Basın özgürlüğü, insanları ve şirketleri küçük düşürmek, dolandırıcı, manipülatör, gaspçı gibi suçlamalarla isnat etmek, hukuka aykırı bir şekilde kişilik haklarına ve şirketin haklarına ciddi zararlar vermek demek değildir. Hakkı ihlal edilen herkesin yanındayız.

Haber Kaldırtma & Sildirme Nedir?

Basın Özgürlüğü kapsamında olmayan, hukuka aykırı içerikler, görseller, videolar barındıran, mahkeme kararı kesinleşmeksizin isnatlarda bulunarak kişilerin özel hayatına müdahale eden, şirketlere haksız suçlamalarda bulunarak şirketlerin itibarını zedeleyen haberler hukuka aykırı nitelikte olup, erişim engeli veyahut içeriğin yayından kaldırılması taleplerini, ilgili mecraya ulaşma yöntemiyle veyahut doğrudan BTK’ya başvuru yöntemiyle kaldırılabilmektedir.

Günümüzde haber niteliğindeki bilgileri sunan web sayfalarının artması, denetimsiz bir şekilde yazar alımının yapılması, basın özgürlüğü adı altında hakaretler, hırsızlık, dolandırıcılık, tehdit, gaspçılık, manipülatörlük gibi suçlamaların olasına neden olmuştur. Halbuki burada basın kuruluşlarını ciddi maddi ve manevi tazminat ödeme, soruşturmayla karşı karşıya kalma gibi pek çok tehlike beklemektedir. Bir haber mecrası nedeniyle zarara uğrayan kişiler hukuki haklarını uzman avukat desteği ile arayabilir, ciddi maddi ve manevi tazminatlar kazanabilir.

Basın Özgürlüğü mü Hak İhlali mi?

Basının görevi, kamuyu ilgilendiren veya ilgilendirmesi gereken olaylar hakkında objektif ve gerçekleri yansıtacak şekilde halkı aydınlatmaktır. Basın yaptığı yayınlarda gerek Anayasa ve gerekse Medeni Kanun’da hukuki koruma altına alınmış kişilik haklarına saygı göstermek, bu haklara saldırı niteliği taşıyan hareketlerden kaçınmak zorundadır.
haber-içerik-silme
Online İtibar Yönetiminde Hangi Kanunlara Dayanılır?
İtibar hukuku’nun karma bir hukuk dalı olması sebebiyle pek çok kanun ile yakın ilişkisi bulunmaktadır. İtibar hukuku’nun kaynaklarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 

.

  • 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun
  • Anayasa
  • 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu
  • 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu
  • 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu
  • Fikri hakların korunmasında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu
  • Sınai hakların korunmasında 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu
  • E-ticaret faaliyetleri kapsamında 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu
  • Kişisel verilerin korunması kapsamında 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
  • Tüketicilerle ilişkilerini düzenleyen 6502 Sayılı Tüketici Kanunu

.

Neden Online İtibar Yönetimi ?
İnternet ortamında hukuksal anlamda korunmayan şirketler genellikle aşağıdaki durumlarla karşılaşmaktadır. Aşağıdaki durumlar karşısında hukuk desteğinin alınması kalıcı çözümler için önem arz etmektedir.

Online itibar yönetiminde hukuk desteği ile internetteki olumsuz izleri kaldırır yeni bir sayfa açarsınız. İnternetteki olumsuz izler müşterilerin satın alma alışkanlıkları ve şirketlerin gelirlerini ciddi oranda etkilemektedir. Bireylerde ise saygınlık, işe girme, üst düzey yönetici olma, kişisel itibar gibi hususlarda ciddi etkileri etkileri olan online itibar yönetiminin avukat desteği ile ilerletilmesi olumsuz yorumların her geçen gün yeni kişiler tarafından görülmesinin önüne geçer, vakit ve nakit kazandırır.

Online itibar yönetimi hizmeti alan şirketler markalarını, ürünlerini hukuken korur, diğer şirketlerin karalama faaliyetlerine karşı önlem alır, müşterilerinin memnuniyetini sağlar ve internette iyi bir imaj bırakır. Kişilerde ise kötü ve olumsuz haberler saygınlığı ciddi derecede etkilemektedir.  

Hukuka aykırı bir içerik, paylaşım, görsel nedeniyle zarara uğramanız halinde bu zararınızı sizleri zarara uğratan kişi veya şirketlerden talep edebilirsiniz. Özellikle maddi zararın ve manevi zararın tazmininin istenmesi halinde hukuki sürece girileceği için hukuk desteği önemlidir. Tazminatlarla birlikte hukuka aykırı içerikleri paylaşanlar, ifşada bulunanlar hakkında soruşturma ve davalarla ilgili kişilerin cezai yaptırımlarla karşılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Unutulma hakkı ve zararlı içeriklerin kaldırılması yoluyla şirketiniz ve şahsınız hakkında Temiz bir sayfanın açılması, olumsuz içeriklerin kalkması iyi bir imaj için önem arz eder. 

Özellikle büyük şirketler ve tanınmış kişiler, iş insanları, siyasetçiler hakkında çıkar olumsuz içeriklerin zamanında önüne geçilmemesi her mecrada zarar veren bir faktördür, zamanında alınan online itibar hukuku danışmanlığı ile içeriklerin yayılmasını önler ana kaynağı da pasif hale getirebilirsiniz. 

Düzenli alınan online itibar hukuku danışmanlığı ile hakkınızdaki şikayetler, karalamalar, olumsuz haberler, içerikler ve görseller tüm mecralarda paylaşılmadan önüne geçebilir şahsınızın, markanızın ve şirketinizin saygınlığını korursunuz.

William Shakespeare photo
William Shakespeare
Benim paramı çalarsanız, benden bir çöp çalmış olursunuz; para bir ‘şeydir’, hiçbir ‘şeydir’; benim de başkalarının da kölesi olmuştur. Fakat benden itibarımı alırsanız, bu sizi zengin yapmaz ama beni çok fakir yapar.
İtibarınızı Korumaya Bugün Başlayın!

İsim Soyad / Unvan
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon numarası
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Talebiniz
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

Haber Kaldırtma & Sildirme Hakkında İçeriklerimiz

İçerik Kaldırma & Sildirme

The time has finally come. You’ve poured your blood, sweat, and tears into your most recent content piece, and it’s ready to be packaged up and sent to the client to be pushed live. After a few final checks and only…

itibarhukuku.com

itibarhukuku.com, içerik kaldırma, haber kaldırma, görsel kaldırma, video kaldırma, şikayet kaldırma, kişisel veri ihlalleriyle mücadele, internet üzerinden işlenen hakaret, tehdit, dolandırıcılık, şantaj, müstehcenlik gibi suçlarla mücadele, marka hakkı ihlalleri, telif hakkı ihlalleri ve sahte & taklit ürünlerle mücadele hizmetlerini alanında uzman hukuk ve teknik ekibiyle online itibar yönetimi hizmeti veren Türkiye’nin önde gelen platformlarından biridir.

Yorumlar